ÚVOD

Některé ženy sní o větším poprsí, jiné zase o menším. I když to může vypadat jako by existovaly protichůdné extrémy v tom, co ženy chtějí, tak většina žen touží po tom samém, tedy mít poprsí přiměřené jejich postavě. Žena, která nosí košíček A, by si přála zvětšit prsa na B-C a žena s košíčkem F, by si je přála zmenšit na C-D. Z hlediska zdravotního zmenšení prsou dává ještě větší smysl. Nadměrně velké poprsí totiž způsobuje (kvůli dlouhodobému přetěžování páteře) bolesti hlavy a zad. Ženy navíc mohou nadměrně veliká prsa výrazným způsobem omezovat ve fyzické aktivitě a zdravém životním stylu, jelikož někdy bývá velmi obtížné (až nemožné) provozovat sporty, kde se běhá, skáče apod.

VÝHODY A NEVÝHODY

Pro ženy, které podstupují redukční mamoplastiku, je nejdůležitější výhodou právě redukce objemu a velikosti prsou. Po operaci se téměř okamžitě dostavuje úleva od bolesti, po zotavení je navíc klientka schopna najednou provozovat široké spektrum sportů, které dříve nepřipadali v úvahu. Z estetického hlediska je pak samozřejmě nepochybnou výhodou vylepšený tvar prsou a celková symetrie k postavě.

Podobně jak u modelace prsou, jedna z nevýhod jsou jizvy. Operace zmenšení prsou totiž spočívá v odstranění nadbytečné kůže a prsní tkáně, tudíž bez jizev se bohužel neobejdeme. Jizva bývá většinou kolem dvorce a ve tvaru kotvy (obraceného T) pod dvorcem nebo jizva kolem dvorce a jizva ve tvaru J nebo I pod dvorcem. Na rozdíl od modelace prsou, typ jizvy se neodvíjí od velikosti prsou, záleží to pouze na tom, kterou techniku je zvyklý používat operatér. Je nutné však zdůraznit, že i když se jizvy uvádějí do nevýhod této operace, ve skutečnosti tato operace přináší tak ohromnou úlevu od potíží a tak výrazně zlepší estetický vzhled prsou, že se jizvy berou jako zanedbatelná daň za operaci s obrovským přínosem. Další nevýhoda je, že u některých technik může byt výrazným způsobem ovlivněna schopnost následného kojení. Naštěstí však existují operační techniky, po kterých bývá omezení schopnosti kojení jen minimální.

JAK SE PŘIPRAVIT NA KONZULTACI

Než půjdete na konzultaci k Vašemu plastickému chirurgovi, je dobré investovat chvilku svého času a připravit se. Je vhodné si o operaci něco přečíst, zjistit jaké jsou možnosti, jaká jsou rizika. Je potřeba si také rozmyslet, co si od daného zákroku slibujete a Vaše očekávání probrat s Vaším plastickým chirurgem. Je to nesmírně důležité, protože zaprvé lépe využijete omezený čas konzultace tím, že jednak budete lépe rozumět tomu, co vysvětluje lékař a tím, že budete moct klást cílenější otázky a také umožníte plastickému chirurgovi, aby lépe pochopil Vaše požadavky. Pokud se dobře připravíte na konzultaci, věřte mi, že získáte odpovědi na všechny důležité otázky a jistotu, zda daný zákrok s plastickým chirurgem absolvovat.

Pro představu, uvádím, jaké informace se snažím zjistit já, od zájemkyň o zmenšení prsou při konzultaci.

 • Jakou má klientka představu o výsledku?
 • Důvod, proč se rozhodli absolvovat zmenšení prsou? Zde potřebuji vědět přesně, co klientku přimělo k rozhodnutí si nechat zmenšit prsa. Je to ze zdravotních důvodů, estetických nebo obojí?
 • Má klientka už něco nastudované o průběhu operace, o případných komplikacích? Podle toho nastavuji průběh konzultace a předávání informací. Klientkám, které neslyší všechno poprvé, dokážu předat mnohem podrobnější informace a tyto klientky pak odcházejí lépe informované o tom, co je čeká.
 • Zjišťuji jaké má klientka povolání, jestli se zabývá nějakým sportem a pokud ano, o jaký sport jde? Pokud jde o fyzicky náročné povolání, nebo pokud se klientka intenzivně zabývá sportem, je potřeba použít některou z technik, které lépe fixují prsní tkáň tak, aby nedocházelo po operaci k opětovnému poklesu.
 • Plánuje klientka zhubnout? Pokud ano, operace se doporučuje až po zhubnutí, jinak hrozí opětovný pokles operovaných prsou.
 • Plánuje klientka další děti? Operace zmenšení prsou může ovlivnit schopnost kojení. Pokud klientka plánuje další dítě, tuto skutečnost chirurg vzít do úvahy při výběru operační techniky. Existuji techniky, které jsou sice časově náročnější, ale z druhé strany je u nich větší pravděpodobnost, že bude klientka po operaci schopná kojit. Samozřejmě za ideálních podmínek je nejlepší čekat na tuto operaci až po dětech, ve skutečnosti ale ženy mívají kvůli velkým prsům takové problémy, že si nedovedou představit odložit výkon na několik let.

PRŮBĚH KONZULTACE

Zde popíši, jakým způsobem vedu své konzultace. U každého plastického chirurga konzultace probíhají jinak. Někdo konzultacím věnuje více času, někdo méně. U redukční mamoplastice, má konzultace trvá většinou cca 25-30 minut. Zakládám si na tom, aby klientka měla dostatek času a mohli jsme vše důkladně probrat.

Rozhovor začínám přátelskou diskuzí, skrze kterou zjistím odpovědi na otázky, které jsem uvedl výše, abych pochopil, čeho přesně by chtěla klientka dosáhnout.

Následuje vyšetření a potřebná měření, na základě kterých zařadím prsa do určité kategorie, podle velikosti a poklesu. Následně navrhnu možná řešení a probereme průběh operace, pooperační režim a možné komplikace. Zde probíráme nejen komplikace jako takové, ale i možné způsoby, jakými se každá komplikace řeší.

INDIKACE

Jak už bylo zmíněno, k operaci zmenšení prsou se indikuje vždy, když si žena přeje zmenšit prsa, ať už ze zdravotních důvodů nebo estetických.

PŘÍPRAVA NA OPERACI

Před operací musíte absolvovat vyšetření u praktického lékaře nebo internisty, na základě kterého Vám vystaví lékařskou zprávu. Tato zpráva by měla potvrdit, že jste schopna operace v celkové anestézii. Pozor, nesmí být ale starší 14 dní.

Konkrétně se bude jednat o:

 • vyšetření krve
 • vyšetření moči
 • EKG
 • Dále Vám vystaví žádanku na rentgen srdce a plic (u kuřáků).
 • Zvlášť se musíte ještě objednat na preventivní ultrazvukové vyšetření prsou, tzv. SONO.

Tuto strastiplnou cestu nemusíte ale absolvovat u svého praktického lékaře, ale přímo v rámci kliniky, kde budete zákrok podstupovat, jako např. Medicom Clinic. Zde je vše součástí ceny, takže nemusíte již připlácet nic navíc.

1-2 týdny před operací se nesmí užívat kyselina Acetylsalicylová (Acylpyrin) a různé vitamínové přípravky, homeopatika a enzymatické preparáty jako je Wobenzym, Phlogenzym, Apocurenzym atd. Vhodné je i před operací vynechat česnek. Všechno toto zvyšuje krvácivost. Pokud užíváte antikoncepci, je vhodné ji vysadit měsíc před operací, protože zvyšuje riziko tromboembolie.

PRŮBĚH OPERACE

Ráno před operaci Vás znovu naměřím a namaluji na Vašem hrudníku operační nákres, podle kterého budu postupovat. Při operaci se odstraní nadbytek kůže a prsní tkáně, podle výsledku kterého chceme dosáhnout.  Výsledná jizva bývá většinou kolem dvorce a ve tvaru T pod dvorcem.

Délka operace je zhruba 120-150 min.

SPECIÁLNÍ TYPY REDUKČNÍ MAMOPLASTIKY

Všeobecným problémem většiny technik operací zmenšení prsou, bývá skutečnost, že po nějaké době se prso opět prověsí a poklesne. Existuji techniky, které mají tomu zabránit, a jednu z nich často také používám. Laicky ji lze nazvat „metoda vnitřní podprsenky“ nebo „internal bra“ technika. Při této technice se prsní tkáň poskládá v požadovaném tvaru a postavení a následně zafixuje silnými stehy na hrudníku. Z mé osobní zkušenosti bývá výsledek po této technice z dlouhodobého hlediska velmi dobrý.

POOPERAČNÍ OBDOBÍ

Po redukční mamoplastice bývá bolestivost menší až střední a je dobře zvládatelná pomocí léků, které máme k dispozici na klinice, a v následujících dnech po operaci rychle ustupuje. Po operaci se nosí kompresivní podprsenka po dobu 6 týdnů, následně se doporučuje nosit pevnou, podpůrnou podprsenku vždy při sportu nebo aktivitách, kde jsou prsa vystavena otřesům (například běhání, skákání atd.). Dodržení této jednoduché rady výrazným způsobem ovlivní dlouhodobost výsledku, v opačném případě za určitou dobu by mohla prsa opět povolit a poklesnout. Přísnější klidový režim se doporučuje první 2-3 týdny po zmenšení prsou, následně další 2-3 týdny relativní klidový režim, kdy klientka může fungovat normálně, ale nesmí sportovat. Od 6. týdne od operace se může pozvolna začít s fyzickou aktivitou a od 8. týdne už nebývá žádné omezení.

RIZIKA OPERACE

Jako každá operace, tak i operace zmenšení prsou s sebou nese určitá běžná operační rizika, jako je infekce, krvácení, alergická reakce, tromboembolie apod. Pokud se budeme bavit konkrétně o této operaci, nejčastější komplikace jsou následující:

 • Problematické hojení dvorce. Po operaci bývá do určité míry omezen přívod okysličené krve do dvorce, obzvlášť pokud je klientka kuřačka. Ve většině případů se pak postižená část dvorce hojí delší dobu, což prodlouží dobu hojení a rekonvalescence o několik dnů až týdnů. Kromě kouření, riziko bývá vyšší, čím větší má klientka prsa. U kuřaček s velmi velkými prsy, bývá riziko této komplikace vysoké.
 • Problematické hojení v oblasti podprsní rýhy. Kožní cípky v oblasti jizvy ve tvaru T, jsou nejvzdálenější místa, kam musí přitéct krev. Někdy se tam může proto rána otevřít, většinou se zhojí bez následků, prodlouží to akorát dobu hojení. I zde platí výše uvedené varování proti kouření. U kuřaček bývá riziko této komplikace vysoké.
 • Hypertrofické jizvy. Jak každá jizva na těle, tak i na prsou jizvy zrají určitou dobu. Ze začátku bývají zarudlé a tužší, postupně pak měknou a barevně splývají se svým okolím. V některých případech (kde je většinou genetická predispozice), jizvy zůstávají dlouho zarudlé a vystouplé. Všem svým klientkám po operaci dávám konkrétní rady na péči o jizvy, které mají za úkol minimalizovat riziko vzniku takové jizvy. Když vznikne, lze to dál řešit laserem nebo injekčními aplikacemi kortikoidů do jizev.

 

Doprovodná galerie:

DR. PETROS CHRISTODOULOU
PLASTICKÝ CHIRURG

Petros Christodoulou působí jako plastický chirurg v Medicom Clinic v Praze a jako primář na Klinice plastické chirurgie v Nemocnici na Bulovce.

.

Zpět do hlavní nabídky

.

Další články:

  ÚVOD Některé ženy sní o větším poprsí, jiné zase o menším. I když to může vypadat jako by existovaly protichůdné extrémy v tom, co ženy chtějí, tak většina žen touží po tom samém, tedy mít poprsí přiměřené jejich postavě. Žena, která nosí košíček A, by si přála zvětšit prsa na B-C a žena s košíčkem F, by […]